Aplikacja na studia w UK - jak dostać się na studia w UK? Podpowiedzi, ważne terminy

1

Aplikacja na studia w UK: podstawowe informacje

Przeciętnemu Polakowi wydaje się, że studia w Wielkiej Brytanii są poza jego zasięgiem ze względu na koszta oraz wysokie wymagania akademickie. Nic bardziej mylnego!

Obywatelom Unii Europejskiej, a więc i Polakom, przysługuje finansowanie na pokrycie studiów w UK. Co więcej, aplikacja na studia w UK jest tak pomyślana, żeby kandydat otrzymał informację o zagwarantowanym miejscu od razu po maturze. Oznacza to możliwość zarobienia na utrzymanie już podczas długich wakacji. Ponadto, studia w UK charakteryzują się mniejszą liczbą wykładów, a co za tym idzie - możliwością pracy na niepełen etat. Dzięki wyższym pensjom na wyspach Polscy studenci w UK są w stanie całkowicie się utrzymać bez pomocy rodziców.

Chcesz aplikować na uczelnię w Wielkiej Brytanii? Napisz do naszych konsultantów, którzy chętnie pomogą Ci w aplikacji.

Ponadto, nawet przeciętny wynik matury daje nam sporo możliwości przy wyborze brytyjskiej uczelni. Każda uczelnia ma inne wymagania dotyczące przedmiotów, które trzeba zdać na maturze. Często okazuje się, że upragniony kierunek jest poza zasięgiem możliwości kandydata w Polsce, ale nie w UK - np niektóre uczelnie w UK nie wymagają zdawania matematyki na architekturę.

Jak więc wygląda aplikacja na brytyjskie uczelnie?

2

Aplikacja na studia w UK: formalności

Jeśli chcesz studiować w UK, musisz pamiętać, że aplikacja na studia licencjackie zaczyna się wcześnie. Najlepiej zacząć przygotowania na początku ostatniej klasy liceum, a konkretniej w październiku poprzedzającym zdanie matury. Jeśli właśnie przygotowujesz się do matury - zobacz jak przygotować się do matury ustnej po angielsku. Jeśli jednak czytasz ten tekst po zdaniu matury, nadal możesz aplikować na studia w UK - wystarczy, że aplikujesz za pomocą UCAS Clearing (więcej informacji poniżej).

Wybór uczelni i kierunku studiów

Uczelni w Wielkiej Brytanii jest wiele, jednak swój wybór musisz zawęzić do pięciu szkół wyższych.

Aplikacja na studia w UK przez UCAS

System UCAS to innymi słowy centralny system edukacji, z którego korzystają brytyjskie uczelnie. To właśnie przez niego będziesz wysyłać aplikację do pięciu uczelni. Niezbędne elementy aplikacji:

  • Dane osobowe
  • Historia edukacji
  • Personal Statement

O ile dwa pierwsze punkty nie wymagają wyjaśnienia, Personal Statement jest bardziej problematyczny. A to właśnie on jest najważniejszym elementem aplikacji!

Ten element rekrutacji często przeważa o przyjęciu bądź odrzuceniu kandydata. W telegraficznym skrócie Personal Statement jest szczególną wersją listu motywacyjnego. To właśnie on ma przekonać uczelnię dlaczego to właśnie Ciebie komisja rekrutacyjna ma wybrać spośród kandydatów z całego świata. List ten rządzi się swoimi prawami i powinien być napisany wedle zasad obowiązujących w krajach anglojęzycznych.

Kliknij tu, jeśli chcesz się dowiedzieć jak napisać Personal Statement. Więcej artykułów odnośnie edukacji za granicą i angielskiego znajduje się na naszym blogu.

  • Referencje

Referencje są listem rekomendującym napisanym najczęściej przez nauczyciela, korepetytora lub inną osobę, która dobrze zna Twój potencjał, zdolności i osiągnięcia.

Aplikacja nie jest kosztowna - wiąże się z opłatą 24 funtów.

Odpowiedzi uczelni

Jeszcze przed maturą uzyskujesz oferty od uczelni. Możesz dostać dwie, a w zasadzie trzy typy ofert:

  • Unconditional (oferta bezwarunkowa)

Oznacza to, że już w tym momencie masz zagwarantowane miejsce na uczelni

  • Conditional (oferta warunkowa)

Jeśli dostałeś conditional, to znaczy, że będziesz mieć zagwarantowane miejsce na uczelni, pod warunkiem, że uzyskasz odpowiednie wyniki na maturze i/lub uzyskasz odpowiednią ocenę na egzaminie IELTS. Uwaga: jeśli podwinęła Ci się noga i uzyskasz niższe wyniki niż te wyszczególnione w ofercie, warto napisać na uczelnię z pytaniem czy nie przyjmą Cię mimo to. Nasi konsultanci pomagali osobom, które uzyskały niższe progi punktowe, pisząc podania czy dzwoniąc na uczelnię i, jak do tej pory, nasi podopieczni zawsze się dostawali na wymarzone uczelnie.

  • Unsuccessful (oferta negatywna)

Twoje podanie zostało odrzucone, ale to jeszcze nic nie oznacza. Możesz się zgłosić do nas i zaplanować kolejne kroki, jak choćby aplikacja przez UCAS clearing.

Gdy otrzymasz już odpowiedzi od uczelni, należy zawęzić wybór do dwóch z nich. Będzie to firm choice (wymarzona uczelnia) oraz insurance choice (wybór rezerwowy). Jeśli kandydat nie spełni wymagań wymarzonej uczelni, uczelnia rezerwowa automatycznie potwierdza gotowość przyjęcia aplikanta - oczywiście, jeśli spełnia on warunki drugiej uczelni.

Formalności

Jeśli spełniłeś wymogi uczelni, przychodzi kolej na formalności. Uczelni należy dostarczyć świadectwo maturalne wraz z jego tłumaczeniem oraz wyniki egzaminu IELTS. Potem tylko czekasz na szybką odpowiedź uczelni i możesz się szykować do wyjazdu.

Finanse

Jeśli aplikujesz o pożyczkę studencką, najlepiej zabrać się za aplikację przed wyjazdem na uczelnie. Formularze aplikacyjne Student Finance England są dostępne już pod koniec kwietnia.

Dzięki systemowi UCAS od razu po maturze możesz być pewny swojego miejsca na uczelni. Polecamy jak najszybciej wyjechać do Wielkiej Brytanii celem przełamania bariery językowej oraz znalezienia pracy na wakacje. Uwaga: brytyjskie CV wygląda inaczej niż życiorys zawodowy przyjęty przez rekruterów w Polsce. Kliknij tu, żeby zobaczyć jak poprawnie napisać CV po angielsku.

A tu zobaczysz jak napisać list motywacyjny po angielsku.

System UCAS Clearing

Dodatkowa aplikacja na studia w UK nazywa się UCAS Clearing i zaczyna się dopiero po 30 czerwca. To świetna okazja, żeby się dostać na brytyjskie uczelnie jeśli pomyślałeś o aplikacji w ostatniej chwili lub jeśli do tej pory nie spełniłeś warunków wymarzonej uczelni. Jeśli za wszelką cenę chcesz studiować w Wielkiej Brytanii, Clearing umożliwia Ci wybranie innej uczelni.

3

Terminy rekrutacji na studia w UK

Oto, jak się przedstawiają terminy rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii:

15 październik 2019 – termin wysyłania aplikacji w UCAS na Oxford lub Cambridge, a także medycynę, stomatologię, weterynarię.


15 stycznia 2020 – termin wysyłania aplikacji w UCAS na pozostałe kierunki na studia licencjackie


25 luty 2020 – rozpoczęcie UCAS Extra; jeśli na żaden z upragnionych uniwersytetów nie uzyskałeś oferty conditional, możesz dodać dodatkowy kierunek przez UCAS Extra


1 maja 2020 - do tej pory powinieneś wybrać firm i insurance choice, jeśli dostałeś decyzje wszystkich uniwersytetów przed 31 marca.


5 maja 2020 – jeśli otrzymałeś odpowiedzi od uczelni przed 31 marca, do 5tego maja musisz odpowiedzieć na oferty uczelni w UCAS Track


6 maja 2020 – jeśli składałeś podanie przed 15 stycznia 2020, to do tej daty powinieneś otrzymać odpowiedzi od wszystkich uczelni


5 lipca 2020 – ostatnia szansa na dodanie dodatkowego kierunku poprzez UCAS Extra


6 lipca 2020 – otwarcie aplikacji w trybie Clearing


13 lipca 2020 – uniwersytety muszą odpowiedzieć na wszystkie aplikacje wysłane do 30 czerwca


20 lipca 2020 – jeśli otrzymałeś oferty od wszystkich uczelni do 13 lipca, do 20go lipca musisz na nie odpowiedzieć


20 października 2020 – ostatni moment na aplikowanie w trybie Clearing


W razie pytań, jesteśmy tu, żeby Ci pomóc. Na każdym etapie wyboru uczelni i składania aplikacji możesz skorzystać z porady naszych konsultantów.

Zapisz się do newslettera

Nadaj tempa swojej karierze dzięki poradom i wskazówkom od ekspertów od języka angielskiego i rozwoju kariery zawodowej.

Aktualizowano 07.11.2019

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.