Personal Statement na studia w Anglii [przykłady, wskazówki]

Artykuł zaktualizowany 16/12/2020

Jeśli marzysz o studiach na brytyjskiej uczelni lub na innym zagranicznym uniwersytecie, ale nie jesteś pewien jak profesjonalnie napisać personal statement, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

1

Personal statement - podstawowe informacje

List motywacyjny po angielsku na studia - o czym musisz wiedzieć?

System rekrutacji

System rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii jest wieloetapowy i dużo bardziej wymagający od aplikacji na polskie uczelnie. Od kandydatów wymagane są nie tylko dobre wyniki egzaminów czy osiągnięcia ze szkoły średniej, ale także umiejętność autoprezentacji. Kluczowym elementem aplikacji jest personal statement. Nie ma on polskiego odpowiednika, jednak w uproszczeniu można go przyrównać do listu motywacyjnego. List ten ma przekonać uczelnianą komisję, że to właśnie Ty powinieneś studiować na Twojej wymarzonej uczelni i kierunku.

Personal Statement a sztuka autoprezentacji

Właśnie ten dokument decyduje, czy zostaniesz przyjęty na upragniony kierunek. Dlatego też napisanie listu motywacyjnego jest sporym wyzwaniem dla wielu uczniów. Polski system edukacji nie uczy sztuki autoprezentacji oraz nie przygotowuje do aplikacji na studia w Anglii, a Ty będziesz konkurować z uczniami, którzy od lat ćwiczą pisanie listu motywacyjnego, znają wszelkie wytyczne oraz język angielski na poziomie ojczystym.

Jeśli chcesz się dostać na upragnione studia, a jednocześnie wolisz się zająć przygotowaniem do egzaminu maturalnego, niż głowieniem się jak napisać poprawny i przekonywujący personal statement, zapraszamy do kontaktu.

Chcesz się wyróżnić bezbłędnie napisanym listem motywacyjnym po angielsku?

Zamów napisanie lub sprawdzenie dokumentu przez native speakera. Szybkie terminy realizacji.

2

List motywacyjny po angielsku na studia - format

Jeśli jesteś gotów na podjęcie wyzwania, to musisz wiedzieć, że dobry list motywacyjny jest czymś więcej niż zwykłym dokumentem aplikacyjnym. List powinien subtelnie przestawić Twoje mocne strony oraz zainteresowania, a także ukazać Cię jako osobę kreatywną i przekonującą w swoich argumentach. Jednak komisja rekrutacyjna otrzymuje rocznie tysiące aplikacji, więc dobry personal statement powinien przedstawić opowieść o Tobie. Kluczową rolę gra opowieść, która wyróżni Cię z morza aplikacji.

Personal Statement - limit słów

Należy także pamiętać, że dokument ten jest obostrzony limitem słów. Na przedstawienie siebie z jak najlepszej strony masz minimum 3000 znaków bez spacji lub maksimum 4000 znaków.

Napisanie dobrego listu motywacyjnego nie należy do najłatwiejszych zadań przy braku znajomości kryteriów oceniania dokumentu. Jednak właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć Twoje szanse w procesie aplikacyjnym. Przygotowanie po Twojej strony oraz pomoc konsultanta edukacyjnego prawie zawsze gwarantuje sukces.

3

Personal statement - tips & tricks

Kluczem do napisania dobrego listu jest umiejętność autoprezentacji oraz oczywiście poprawność językowa. Jeśli chodzi to pierwsze, poniższe wskazówki ułatwią Ci stworzenie planu dokumentu.

4

Pytania pomocnicze

List motywacyjny po angielsku na studia - pomocne pytania

 1. Jaka jest geneza Twojego zainteresowania kierunkiem? Czy możesz przytoczyć jakąś osobistą historię związaną z upragnionym kierunkiem? Odpowiednie opisanie zdarzeń z Twojego życia automatycznie wyróżniają Cię od innych kandydatów i może przechylić szalę na Twoją korzyść.
 2. Jak rozwijały się Twoje zainteresowania?
 3. Jakimi osiągnięciami związanymi z kierunkiem (naukowymi, pozaszkolnymi, artystycznymi, w wolontariacie, w pracy itd.) możesz się pochwalić? Czego Cię nauczyły Twoje doświadczenia?
 4. Czy poniosłeś jakieś niepowodzenia związane z Twoimi zainteresowaniami? Czego Cię one nauczyły? Pamiętaj, że komisja ocenia nie tylko Twoje osiągnięcia, ale i potencjał oraz chęć rozwoju. Samo przystąpienie do olimpiady (nawet jeśli nie zakwalifikowałeś się dalej) może być pozytywnie odebrane. Wystarczy tylko właściwie dobrać słowa i podzielić się z komisją czego Cię nauczyło pojedyncze niepowodzenie i pokazać, że nic Cię nie zraża.
 5. Dlaczego chcesz studiować na wybranym kierunku? Jak może Ci on pomóc w realizacji Twoich planów?
 6. Jakie cechy charakteru są przydatne na Twoim kierunku? Opisz w jakich sytuacjach wykazałeś się tymi cechami.
 7. Dlaczego chcesz studiować w Wielkiej Brytanii?
 8. Dlaczego komisja powinna wybrać właśnie Ciebie?
5

Personal statement - dodatkowe wskazówki

List motywacyjny po angielsku na studia - pamiętaj

 • Niezależnie od Twojego poziomu języka angielskiego warto żebyś przesłał swój list konsultantowi edukacyjnemu. On sprawdzi Twój tekst pod względem językowym, merytorycznym, umiejętności autoprezentacji oraz zobaczy jak “mocny” i przekonujący jest Twój personal statement.
 • Pisz zwięźle, trzymaj się faktów. Postaraj się jak najlepiej udokumentować Twoje osiągnięcia.
 • Zachowaj wyważony styl. Zbytnie wzniosły styl robi złe wrażenie – tak samo jak nadmierny luz.
 • Trzymaj się pozytywów. Jeśli uważasz, że brytyjski system edukacji jest bardziej odpowiedni do Twoich potrzeb, to nie narzekaj na polski system edukacji. Zamiast tego skup się na opisaniu dlaczego brytyjski jest dla Ciebie szansą rozwoju.
 • Jak każda forma pisemna, także i ten dokument powinien zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Pierwsza część dokumentu to wspaniała okazja, żeby wyróżnić się od innych kandydatów. Warto ją zacząć od osobistej anegdoty, dobrego cytatu lub w inny kreatywny sposób, który przyciągnie uwagę komisji. W rozwinięciu skup się na przedstawieniu swoich osiągnięć oraz czego się nauczyłeś podczas zdobywania wiedzy w danej dziedzinie. W zakończeniu powinieneś zawrzeć krótkie podsumowanie całego listu. Warto też zawrzeć prośbę o pozytywne rozpatrzenie aplikacji.
 • Nie zmyślaj swoich osiągnięć.
 • Unikaj banałów. W wielu aplikacjach pojawiają się niewiele znaczące sformułowania typu: od zawsze chciałem studiować w Anglii. Co to jednak oznacza w praktyce? Czy chcesz studiować w Londynie, gdyż jest to stolica świata finansowego? Wyrażenia tego typu powinny być dobrze umotywowane.
 • Nie zostawiaj aplikacji na ostatnia chwilę. Jeśli nie wiesz jak się zabrać za pisanie albo nie czujesz się pewny w sztuce autoprezentacji, nasi konsultanci pomogą Ci odpowiednio zredagować Personal Statement.
6

Chcesz zabłysnąć profesjonalnym Personal Statement?

Jeśli marzysz o studiach na brytyjskiej uczelni, ale nie jesteś pewien jak profesjonalnie napisać dobry personal statement – zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami po studiach na najbardziej prestiżowych uczelniach w UK.

Chcesz się wyróżnić bezbłędnie napisanym listem motywacyjnym po angielsku?

Zamów napisanie lub sprawdzenie dokumentu przez native speakera. Szybkie terminy realizacji.

Pomagamy w całym procesie rekrutacyjnym, żeby zwiększyć Twoje szanse na rozpoczęcie nauki m.in. na Oxfordzie, LSE, UCL, Warwick czy innych brytyjskich uczelniach.

Udzielimy Ci pomocy przy:

 • Redakcji personal statement – udzielamy wsparcia na każdym etapie pisania. Pomagamy napisać list, który jest poprawny gramatycznie, stylistycznie oraz spełnia kryteria merytoryczne i techniczne brytyjskich uniwersytetów. Listy motywacyjne redagowane przez naszych konsultantów wyeksponują Twoje doświadczenie, atuty i zwrócą uwagę komisji rekrutacyjnej;
 • Sprawdzeniu, czy Twoje referencje są napisane poprawnie gramatycznie i stylistycznie;
 • Tworzeniu portfolio na Oxbridge/kierunki tego wymagające;
 • Wypełnianiu systemu aplikacyjnego UCAS (zarówno podczas standardowej aplikacji, jak i przy clearing);
 • Ubieganiu się o stypendia oraz o kredyty studenckie;
 • Zwiększeniu szans na wejście na brytyjski rynek pracy. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie koła naukowe, zajęcia pozauczelniane, które wyróżnią Cię na rynku pracy; znaleźć staż/pierwszą pracę, napisać poprawne CV wedle angielskich wymogów;
 • Przygotowaniu do matury z języka angielskiego;
 • Przygotowaniu do egzaminu IELTS

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przeczytać jak wygląda aplikacja na studia w UK.

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.