Rozmowa o pracę w IT po angielsku. Przykłady, wskazówki, wyrażenia

Zastanawiasz się jakie pytania usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej dla programisty? A może chciałbyś wiedzieć jak poprawnie odpowiedzieć na nie po angielsku? Poniżej znajdziesz jakie są najczęściej zadawane pytania programistom oraz jakie są optymalne odpowiedzi podczas rozmowy o pracę w IT. Poniższy artykuł powinien Cię dobrze przygotować od strony teoretycznej. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że będziesz świetnie przygotowany na rozmowę, umów się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku z jednym z naszych konsultantantów - native’ów w języku polskim i angielskim.

Uwaga: Jeśli szukasz pracy w międzynarodowej firmie, ale Twój angielski pozostawia nieco do życzenia, zamów darmowy moduł kursu angielskiego, który pomoże Ci przejść cały proces rekruracji po angielsku krok po kroku. Moduł kursu można zamówić tylko po wypełnieniu krótkiej ankiety, która powstała po to, by ten kurs odpowiadał właśnie Twoim potrzebom. Zamów bezpłatny moduł kursu.

Chcesz się czuć pewnie na rozmowie o pracę po angielsku? Umów się na symulację rozmowy kwalifikacyjnej z native speakerem online lub w Warszawie.

1

Rozmowa o pracę w IT – najczęstsze pytania

Uwaga: Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie są inne częste pytania ogólne pojawiają się podczas rozmowy o pracę po angielsku (oraz jak na nie odpowiedzieć), kliknij w link. Tu zaś się dowiesz jak napisać CV po angielsku, jego przykład i jak nie popełniać błędów często popełnianych przez Polaków. Więcej artykułów odnośnie rekrutacji znajduje się na naszym blogu.

Niezawodny sposób na przejście rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku

Najlepszym przygotowaniem do rozmowy o pracę po angielsku… jest przejście rozmowy o o pracę po angielsku. Wedle badań naukowców z Uniwersytetu w Augsburgu, kandydaci którzy umawiają się na symulację rozmowy kwalifikacyjnej, mają aż 74% większą szansę na zdobycie rozmowy o pracę. Podczas symulacji rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku online podpowiemy Ci:

  • Które obszary wiedzy i doświadczenia są najczęściej sprawdzane na Twoim wymarzonym stanowisku
  • Jak odpowiedzieć na trudne i nietypowe pytania, abyś pozostał pewny siebie
  • W jaki sposób najlepiej przekazać swoją wiedzę i umiejętności aby rozmówca był pod wrażeniem
  • Jakie robisz błędy po angielsku i jak brzmieć bardziej profesjonalnie w tym języku
Po rozmowie otrzymujesz szczegółową informację zwrotną wskazującą Ci jakie atuty należy eksponować oraz jakie obszary wypowiedzi trzeba poprawić. Odbyliśmy już setki rozmów z kandydatami. Umów się na symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku z lektorem dwujęzycznym lub native speakerem. Oferujemy szybkie terminy, także w weekendy. Przygotuj się do rozmowy już dziś.

1. Why did you want to be a software developer?

I am inspired by how technology is changing the world and challenging the status quo. Furthermore, I enjoy developing software with other bring engineers as I can express themselves creatively and, hopefully, ignite social changes.

Rozmowa o pracę w IT po angielsku - przydatne zwroty
First of allpo pierwsze
Secondlypo drugie
Furthermoreponadto
Last but not leastostatni z powodów (ale nie najmniej ważny)
to ignite social changesprzyczyniać się zmian społecznych

2. How much are you coding on a daily basis?

I code up to 25 hours a week. Aside from that, I work on presentations for clients, scrums, design reviews, as well other tasks to push the business forward.

Rozmowa o pracę w IT po angielsku - przydatne zwroty
Coding is what I live and breathekodowanie jest czymś, co kocham
My job responibilitie includedo moich obowiązków należy
In my spare timew czasie wolnym

3. How comfortable are you in a startup environment, or do you prefer working in a more established company?

While the predictability of working in a corporate setting can be an allure for many programmers, I really enjoy the excitement of working in a startup environment. I thrive when my environment moves at a breakneck pace and when I have a chance to create products completly from scratch.

Rozmowa o pracę w IT po angielsku - przydatne zwroty
to allureprzyciągać
breakneckzawrotny
to create from scratchstworzyć coś od zera

4. Which is more important: code quality or code efficiency?

Do you mean how fast can the developer write the code or how fast the code executes. If we are talking about the former, code quality shouldn’t be sacrificed, as the code will need to be debugged further down the road. In the latter case, it is acceptable to focus less on code quality if the code must performu in an efficient manner.

Rozmowa o pracę w IT po angielsku - przydatne zwroty
It’s an acceptable trade offjest to akceptowalny kompromis
as long aspod warunkiem, że
the trick it tocałą sztuką jest
to do something in favour ofzrobić coś na rzecz
Readability is a good thing to strive forczytelność jest czymś, do czego warto dążyć.

5. Describe the worst coding culture you’ve been a part of

My boss didn’t know how to code and, consequently, wasn’t aware of technical limitations of our product. Thus, he made promises to our customer he couldn’t keep. I took it upon myself to explain things to him and he understood the limitations at hand. Unfortunately, in order to stay within our company’ budget and timeframe, it wasn’t possible to aim for clean code.

Rozmowa o pracę w IT po angielsku - przydatne zwroty
to stay within budgetzamknąć się w budżecie
impossible time frameniemożliwe do zrealizowania ramy czasowe
race against timewyścig z czasem
2

Rozmowa o pracę w IT – pozostałe pytania

6. Which is more important, software quality or customer satisfaction?

7. Which is more important: getting things done or doing things properly?

8. Should testers (or project managers) know how to write code?

9. Describe how you handled a situation where you disagreed with a decision for technical reasons, but were overruled for business reasons.

10. What are the most important things to look for or check when reviewing another team member’s code?

Pamiętaj, że piłeczka leży nie tylko po stronie pracodawcy. Ty też chcesz się czegoś dowiedzieć o fimie, powinieneś zadać odpowiednie pytania - zobacz o co spytać, żeby się nie wpakować w beznadziejny kod.

3

Rozmowa o pracę w IT – jak się najlepiej przygotować

  1. Jeśli język angielski nie jest Twoim ojczystym językiem, masz prawo być zdenerwowanym – a zwłaszcza, kiedy do Twoich obowiązków w pracy będzie należeć kontakt z anglojęzycznym klientem. Z tego też względu powinieneś przećwiczyć rozmowę rekrutacyjną pod kątem pytań wymienionych tym artykule po angielsku. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakiego typu błędy popełniasz i nie powtarzać ich nigdy więcej, a także jeśli chcesz przełamać barierę językową, to zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.
Umów się na symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku z lektorem dwujęzycznym lub native speakerem. Oferujemy szybkie terminy, także w weekendy. Przygotuj się do rozmowy już dziś.
  1. Miej gotową listę swoich największych sukcesów i osiągnięć… a także popełnionych błędów. Twoje hobbystyczne projekty przemówią na Twoją korzyść, a popełnione błędy świadczą o Twojej gotowości do nauki.
  2. Jeśli się zestresowałeś i nie potrafisz szybko odpowiedzieć na pytanie – nie panikuj. Powiedz rekruterowi/przyszłemu szefowi, że pytanie jest na tyle oryginalne, że musisz chwilę pomyśleć nad odpowiedzią. Ewentualnie możesz je sparafrazować i upewnić się czy dobrze je zrozumiałeś w celu zyskania czasu na odpowiedź.
  3. Mów powoli. Jeśli nie czujesz się komfortowo mówiąc po angielsku i boisz się, że popełnisz ze zdenerwowania sporo błędów, mów powoli. Kiedy ludzie czują się zestresowani, zazwyczaj ma się ochotę powiedzieć wszystko najszybciej jak to jest możliwe, jednak mówienie powoli stwarza wrażenie opanowania. Jednocześnie zyskujesz czas na zbudowanie przemyślanej odpowiedzi.

Jeśli uważasz, że powyższy artykuł może się przydać Twojej rodzinie lub znajomym, podziel się nim mailem lub za pomocą portali społecznościowych.

Zapisz się do newslettera

Nadaj tempa swojej karierze dzięki poradom i wskazówkom od ekspertów od języka angielskiego i rozwoju kariery zawodowej.

Aktualizowano 23.06.2019

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.