Studia w Anglii - pomoc w rekrutacji, ważne terminy

Zastanawiasz się nad studiami w Wielkiej Brytanii? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego jak wygląda rekrutacja i jakie są jej terminy oraz co zrobić by się dostać na wymarzoną uczelnię.

1

Progi przyjęć na studia w Anglii

W Wielkiej Brytanii jest ponad 100 uniwersytetów i każdy z nich wymaga czegoś nieco innego od aplikanta. Te najbardziej prestiżowe uczelnie najczęściej wymagają od kandydata trzech lub czterech rozszerzeń na maturze zdanych na 70-90%. Jeśli jednak nie planujesz aplikować na Oxford czy Cambridge, ale nadal chcesz studiować na dobrej, liczącej się na świecie uczelni, wystarczy, że zdasz jedno lub dwa rozszerzenia na 50-70%. Uczelnie ze średniej półki oferują niższe progi przyjęcia. Dokładne informacje dotyczące wymagań znajdziesz w zakładce “Entry requirements” na stronie internetowej kierunku interesujących Cię uczelni.

Ponadto, większość uczelni będzie od Ciebie wymagać zdania IELTS, czyli egzaminu potwierdzającego znajomość angielskiego. Spokojnie - egzamin możesz zdać nawet i po maturze. Kliknij w link, jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda IELTS i jak się do niego przygotować.

2

Terminy rekrutacji

W przeciwieństwie do polskich uczelni, rekrutacja na studia w Anglii zaczyna się pare miesięcy przed egzaminem maturalnym. UCAS, czyli system aplikacyjny na studia do Wielkiej Brytanii, przyjmuje pierwsze podania od połowy września. Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze daty:

15 października (rok przed rozpoczęciem studiów)

Jest to ostatni dzwonek na składanie aplikacji na:

  • University of Cambridge,
  • University of Oxford,
  • studia medyczne
  • studia stomatologiczne
  • studia weterynaryjne

Jeśli chcesz się dostać na jedną z powyższych uczelni lub na jeden z powyższych kierunków, potrzebujesz założyć konto na UCAS, wypełnić formularz i załączyć do podania personal statement oraz referencję od nauczyciela.

15 stycznia roku rozpoczęcia studiów

Jeśli nie planujesz aplikacji na Oxbridge lub wyżej wspomniane kierunki, to jest ostateczny deadline na aplikowanie na studia w UK. Jedyne, co musisz zrobić do 15go stycznia, to stworzyć konto na UCAS, wypełnić formularz i załączyć do podania personal statement oraz referencję od nauczyciela.

Jeżeli jednak zapragnąłeś studiować w UK po tym terminie - nie panikuj i czytaj dalej, ponieważ istnieje drugi deadline rekrutacji na wiele brytyjskich uczelni.

1 maja

Jeśli ubiegałeś się na studia w Wielkiej Brytanii przed 31 marca, to do 1go musisz wybrać, na którą uczelnię chcesz iść w pierwszej kolejności (firm), a na którą pójdziesz w razie, gdybyś się nie dostał na tą pierwszą (insurance).

2 maja

Powinieneś dostać odpowiedź od uczelni, jeżeli wysłałeś swoje podanie przed 15 stycznia.

6 czerwca

Jeśli ubiegałeś się na studia w Anglii między 31 marca a 2 maja, to do 6go musisz zdecydować, na którą uczelnię chcesz iść w pierwszej kolejności (firm), a na którą pójdziesz w razie, gdybyś się nie dostał na tą pierwszą (insurance).

20 czerwca

Jeśli ubiegałeś się na studia w UK między 2 maja a 6 czerwca, to do 20go musisz zdecydować, na którą uczelnię chcesz iść w pierwszej kolejności (firm), a na którą pójdziesz w razie, gdybyś się nie dostał na tą pierwszą (insurance).

30 czerwca

Z tym dniem kończy się oficjalna rekrutacja na studia. 5go lipca zaś zaczyn się nieoficjalna rekrutacja na wolne miejsca na brytyjskich uniwersytetach (UCAS Clearning).

5 lipca

Jeśli jeszcze nie uczestniczyłeś w aplikacji na studia w UK lub nie spełniłeś wymagań uczelni ze względu na zbyt niski wynik matury, możesz aplikować na wolne uczelnie w systemie UCAS Clearing.

11 lipca

Jeżeli aplikowałeś na uczelnie między 15 stycznia a 30 czerwca, uniwerstety powinny Cię poinformować o swojej decyzji 11 lipca.

18 lipca

Jeśli ubiegałeś się na studia w Anglii między 20 czerwca a 18 lipca, to do 18go musisz zdecydować, na którą uczelnię chcesz iść w pierwszej kolejności (firm), a na którą pójdziesz w razie, gdybyś się nie dostał na tą pierwszą (insurance).

20 września

Ostatni dzwonek na aplikowanie na studia rozpoczynające się w październiku w UK za pomocą UCAS Clearning.

3

Proces rekrutacji na studia w Wielkiej Brytanii

Personal Statement - element decydujący o przyjęciu na studia

Dla większości aplikantów napisanie personal statement jest najtrudniejszym elementem całej aplikacji na studia w Anglii. Wszak to ten dokument decyduje, czy uczelnie zechcą w ogóle rozpatrzeć naszą aplikację.

Personal Statement można porównać do listu motywacyjnego, który powinien przekonać uczelnię, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na studia i że właśnie Ciebie powinna wybrać w pierwszej kolejności. Tu znajdziesz wskazówki jak napisać dobry personal statement.

Referencje

Referencje  to kolejny ważny punkt aplikacji. Poproś zaprzyjaźnionego nauczyciela, żeby wystawił Ci referencje świadczące o Twoim potencjale.

 Później w systemie UCAS trzeba będzie wpisać dane osobowe referenta, jego adres mailowy a także adres fizyczny, celem potencjalnego potwierdzenia prawdziwości referencji.

Testy językowe na studia w Anglii

Uczelnie wymagają także potwierdzenia znajomości języka angielskiego. Najczęściej wymagane jest zdanie testu IELTS, rzadziej - TOEFL. Większość uczelni będzie wymagać od Ciebie wyniku 7.0 (lub 7.5). Tu dowiesz się więcej jak wygląda egzamin IELTS i jak się do niego przygotować.

4

Finanse

Czy muszę mieć bogatych rodziców, żeby iść na studia w Wielkiej Brytanii

Nie! Studia w Szkocji są całkowicie bezpłatne. Myślisz pewnie: gdzie tu jest haczyk? Nie ma tu żadnego “ale”. Szkocja, jako kraj mało zaludniony, stara się przyciągać nowych mieszkańców wabiąc ich bezpłatnymi studiami. Po skończonych studiach nie trzeba zostać w kraju by odpracować darmową edukację, jednak spora część studentów i tak zostaje w Szkocji. Najbardziej prestiżową uczelnią w Szkocji jest St Andrews, gdzie studiował sam książę William i jego żona Kate.

Preferencyjny kredyt studencki

Jeśli chcesz studiować w innej części Wielkiej Brytanii, możesz wziąć kredyt na studia na bardzo preferencyjnych warunkach.

Spłata kredytu rozpoczyna się po studiach WYŁĄCZNIE WTEDY gdy podejmiesz pracę i gdy Twoje zarobki przekroczą:

  • £2083 miesięcznie (gdy pracujesz w UK czy innych krajach Europy Zachodniej
  • około 4000 PLN miesięcznie (jeśli wrócisz do Polski)

Dopiero gdy zarobisz powyżej wyżej wymienionych kwot, będziesz poproszony o spłatę 9% miesięcznie.

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.