List motywacyjny - porady, wzór, przykłady

Jak napisać list motywacyjny, który przykuje uwagę rekrutera? Jak wygląda wzór listu motywacyjnego, który okaże się Twoją przepustką do pracy? Nie jesteś pewien co napisać i chciałbyś zobaczyć przykładowy list motywacyjny? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania oraz wyróżnić się na rynku pracy – ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Porady zawarte w tym artykule sprawią, że uzyskasz przewagę nad innymi kandydatami i Twoje podanie o pracę wyróżni się spośród innych.

1

List motywacyjny - najczęstszy błąd

Coraz więcej pracodawców wymaga przesłania dokumentów aplikacyjnych w języku angielskim, nawet jeśli środowisko pracy jest w pełni polskojęzyczne.

Dlaczego?

Jest to skuteczny sposób na przetestowanie znajomości języka angielskiego kandydata. Dlatego też list motywacyjny po angielsku nie powinien zawierać oczywistych błędów, gdyż na wstępie przekreślą one szanse kandydata na rozmowę kwalifikacyjną. Tym bardziej powinieneś o to zadbać, jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia.

2

O czym musisz pamiętać w liście motywacyjnym?

Wiele osób poszukujących pracę zapomina, że dokument ten jest rozwinięciem życiorysu zawodowego.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to mianowicie, że list motywacyjny nie powinien zawierać powtórzeń z CV – co najwyżej powinien dostarczy dodatkowe informacje dotyczące Twoich kluczowych osiągnięć. Ponadto, jak nazwa wskazuje, powinieneś pokazać swoją motywację do pracy – poniżej dowiesz się jak to skutecznie zrobić. Po trzecie, profesjonalne podanie o pracę cechuje się personalizacją pod konkretną ofertę pracy. Nic nie zniechęci rekrutera jak gotowy wzór listu motywacyjnego z internetu – jest to ewidentny znak, że kandydat poszedł na skróty. Co oznacza, że nieszczególnie zależy mu na pracy. Myślisz teraz pewnie: jak napisać list motywacyjny, który przekona rekrutera?

Nie chcesz przecież wyjść na kandydata, który wpisał w wyszukiwarkę: “list motywacyjny przykład” czy “list motywacyjny wzór”.

3

List motywacyjny - format

Podanie o pracę jest Twoją wizytówką, dlatego też format ma niebywałe znaczenie. Pamiętaj więc, żeby ukończony list zapisać w formacie pdf. Dlaczego to jest takie istotne? Dzięki temu prostemu zabiegowi treść listu wyświetli się dokładnie tak, jak na Twoim komputerze. W przeciwnym razie Twój dokument może ulec formatowaniu.

4

Co powinien zawierać list motywacyjny?

Artykuł ten odnosi się do podania o pracę po polsku. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć jak napisać list motywacyjny po angielsku. Tutaj z kolei przeczytasz jak napisać CV po angielsku. Więcej artykułów odnośnie rekrutacji znajduje się na naszym blogu.

1. Podanie o pracę zwroty grzecznościowe

Adresuj list do konkretnej osoby – najlepiej do managera rekrutującego lub rekrutera. Jeśli nie jesteś w stanie się dowiedzieć kto przeprowadza rekrutację, podanie o pracę skieruj do dyrektora działu. Jeśli zaś ubiegasz się o pracę przez firmę headhunterską, podaj dane firmy. Dzięki temu prostemu zabiegowi sprawisz wrażenie, że Twój list jest był pisany pod jedną, konkretną firmę.

2. Dlaczego właśnie Ty, czyli jak się dobrze sprzedać.

Porównaj te podanie z opracę z kolejnym. Które brzmi lepiej?

W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę znalezione na … , pragnę przedstawić Państwu swoją kandydaturę…

czy

Pragnę przedstawić 3 osiągnięcia, które wyróżniają mnie na tle innych kandydatów?

Nic nie przykuwa uwagi tak jak osiągnięcia kandydata. Taki początek sprawi, że pracodawca z chęcią zapozna się z Twoim listem motywacyjnym. Jeśli odniesiesz się w podaniu do konkretnych potrzeb firmy, pracodawca tym bardziej doceni Twoją kandydaturę i najprawdopodobniej zostaniesz zaproszony na rozmowę.

List motywacyjny przykład osiągnięć

Jako specjalista [abc] w firmie X odpowiadam za Y. Wprowadziłem nowy system sprzedaży, dzięki któremu zwiększyłem sprzedaż o X % w przeciągu Y czasu. Chciałbym teraz osiągać podobne wyniki w Państwa firmie.

Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, możesz pochwalić się osiągnięciami naukowymi, projektami na studiach, doświadczeniem zdobytym podczas praktyk, czy wolontariatu.

List motywacyjny bez doświadczenia przykład osiągnięć

Jestem absolwentem ekonomii na SGH posługującym się niemieckim na poziomie C1. Swoją przyszłość zawodową wiążę z właśnie z bankowością. Ponieważ ukończyłem studia z wyróżnieniem, proces wdrożenia do pracy powinien być dużo krótszy, dzięki szybciej będę mógł realizować cele firmy.

3. Jak wykazać się inicjatywą

Jak napisać list motywacyjny, który wywrze wrażenie na pracodawcy? Pomyśl najpierw z jakim problemem może się borykać Twój potencjalny pracodawca? Odpowiedź kryje się zapewne już w samym ogłoszeniu o pracę, na stronie internetowej firmy lub nawet na portalu społecznościowym.

Twój list motywacyjny zapunktuje jeśli zaproponujesz rozwiązanie problemu szefa. Dzięki temu pracodawca nie będzie mieć wątpliwości, że podanie o pracę jest pisane specjalnie pod niego. Ponadto dzięki temu prostemu zabiegowi zaprezentujesz się jako osoba z inicjatywą, czym zaimponujesz pracodawcy. Jeśli piszesz list motywacyjny bez doświadczenia, wykazanie się inicjatywą jest szalenie istotne.

Czytałem, że aktualnym wyzwaniem firmy jest X. Dlatego zaproponowałbym Y [tu wpisz propozycję]. Z chęcią zaprezentuję moje rozwiązanie osobiście.

4. Jak pokazać, że zależy Ci na TYM pracodawcy

Profesjonalny list motywacyjny powinien wyjaśnić dlaczego starasz się o posadę w danej firmie. Warto przytoczyć konkretne przesłanki, np. na wartości firmy. Jeśli dobrze uargumentujesz, że identyfikujesz się z wartościami firmy, pracodawca spojrzy na Ciebie dużo przychylniejszym okiem niż na przeciętnego kandydata – w końcu dlaczego miałby zatrudniać anonimową osobę zamiast Ciebie, osobę która idealnie wpasuje się w nowe środowisko pracy ze względu na wyznawane wartości? Manager rekrutujący szuka osób o podobnych wartościach, dzięki czemu pracownik będzie bardziej zaangażowany i wydajniejszy. Pokaż, że jesteś właśnie tą osobą! Jeśli zmieniasz branżę, list motywacyjny jest idealnym medium, żeby wytłumaczyć dlaczego zdecydowałeś się na zmianę.

5. Jak zakończyć list motywacyjny

Pewnie jesteś ciekaw jak napisać list motywacyjny, który poskutkuje zaproszeniem na rozmowę o pracę? Pokazałeś już, że pasujesz do firmy i opisałeś swoje najważniejsze sukcesy. Co możesz jeszcze zrobić, żeby przekonać do siebie pracodawcę? Napisz w liście, że nie opisałeś wszystkich swoich osiągnięć i że chętnie przedstawisz więcej szczegółów na rozmowie o pracę.

List motywacyjny przykład zakończenia

Na rozmowie kwalifikacyjnej z przyjemnością przedstawiłbym dodatkowe osiągnięcia, które rozwinęły mnie jako pracownika. Chętnie zaprezentuję jak zdobyte doświadczenie zaowocowałoby firmie XYZ.

Takie zakończenie listu motywacyjnego spotyka się z dużo większym zainteresowaniem rekruterów.

5

List motywacyjny wzór

Teraz już wiesz jak profesjonalnie zacząć i zakończyć list motywacyjny. Ale pewnie chciałbyś zobaczyć jak wygląda wzór listu motywacyjnego?

  • Pamiętaj o spersonalizowaniu adresata
  • Już na początku przestaw swoje osiągnięcia (nie marnuj miejsca na “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę…”)
  • Odnieś się do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu
  • Wyszczególnij sukcesy, które najbardziej pasują do stanowiska
  • Wykaż się inicjatywą
  • Pokaż, że wartości firmy są również Twoimi wartościami

W ten sposób dopasujesz wzór listu motywacyjnego do konkretnej oferty pracy.

6

List motywacyjny przykład

Wiesz już, jak wygląda profesjonalny wzór listu motywacyjnego. Ale pewnie chciałbyś zobaczyć jak wygląda przykładowy list motywacyjny?

[Data, miejscowość]

[Imię i nazwisko osoby zatrudniającej]

[Adres firmy]

[Telefon firmy]

[E-mail osoby zatrudniającej]

Dear [Mr/Mrs/Ms] [Nazwisko],

I was thrilled to learn of this job opportunity from my former colleague, John Doe. He and I worked closely for two years, most recently on a complex data analysis project at PwC. He said that I would be a perfect match for the Marketing Manager position. I offer a history of proven results, as evidenced by the following accomplishments:

  • Led national marketing campaign (comprised of trade show, media and PR initiatives) of company’s newly launched technology services division.
  • Developed and executed SEO strategy that achieved and sustained top 5 rankings on Google.
  • Administered a $20.000 annual budget and oversaw all advertising strategies.

KPMG has been expaning its social media reach. Having doubled PwC’s Instagram followers and having run six successful LinkedIn ad campaigns that generated $30K+ in revenue. I’d love to bring my expertise organically expanding social reach and delivering ROI. Moreover, I also improved our content calendar, improving our readership rate by 15% in the past three months. With a Master’s degree in Marketing from Warsaw University and 3 years of social media experience, I feel that I will be a great fit in your team.

I’ve attached a copy of my resume that highligts my experience and projects. If you think that I am a great fit, feel free to call me on [numer telefonu] or email me at [adres mailowy].

Yours sincerely,

[Podpis]

Taki szablon listu motywacyjnego z pewnością się sprawdzi. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom wiesz już jak napisać list motywacyjny i jak wygląda profesjonalny wzór listu motywacyjnego. Życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy!

Zapisz się do newslettera

Nadaj tempa swojej karierze dzięki poradom i wskazówkom od ekspertów od języka angielskiego i rozwoju kariery zawodowej.

Aktualizowano 16.04.2020

Potrzebujesz umówić się symulację rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku? Musisz szybko przetłumaczyć/sprawdzić dokumenty rekrutacyjne po angielsku? Potrzebujesz innej pomocy w zakresie angielskiego? Napisz lub zadzwoń do nas.

Krótki czas oczekiwania - dostępne terminy nawet tego samego dnia. Możliwość zapisu między 8.00-21.00, także w weekendy i święta.